घाँटु नाचः परम्परा जोगाउने देखि पर्यटक लोभ्याउने नाच

3317
views

लमजुङको घलेगाउँ, भुजुङ, सिउरुङ, सिङदी, करापु, गिलुङ, भुलभुले, खुदी, ताघ्रिङ, घेर्मु, हिलेटक्सार, फलेनी, ढोडेनी, पाचोक, श्रीमञ्ज्याङ, प्यारजुङ गौंडा, इलमपोखरी, दूधपोखरी लगायत बाक्ला गुरुङ वस्तीहरुमा घाँटु नाच नचाउने गरिन्छ ।

घाँटु नाचलाई गुरुङ संस्कृतीको धरोहरको रुपमा लिने गरिन्छ । गुरुङ बस्तीमा साना नानीदेखि बृद्ध आमाहरुसम्म सबैले सजिलैसँग घाँटु नाच्ने गर्दछन् । तिनैले नाचेको घाँटु नाचले गुरुङ बस्तीसम्म पुग्ने सबैको मन लोभ्याउने गर्दछ ।

हिजोआज गुरुङ बस्तीहरुमा पुग्ने स्वदेशी तथा विदेशी जो कोही पर्यटकहरुलाई घाँटु नाँच देखाएर स्वागत गरिने प्रचलन कुनै नयाँ चलन पनि होइन् । गुरुङ र गुरुङसेनीहरु गाउँमा पाहुना आएपछि हतारहतार गरी सामुदायिक भवनमा गुन्द्री ओच्छ्याएर घाँटु नाच्न थाल्छन् ।

बसन्त पञ्चमीबाट शुरु भएको घाँटु नाच बैशाख पुर्णिमापछिको पञ्चमीमा समापन गरिने प्रचलन गुरुङ गाउँहरुमा रहेको छ । गुरुङ संस्कृतिको अमूल्य निधिको रुपमा रहेको यो नाँच शास्त्रीय नाच पनि हो । सती र बाह्रमासे गरी यो नाच दुई थरीका हुन्छन् । सती घाँटु श्रीपञ्चमीमा शुरु भई बैशाख पूर्णिमामा अन्त्य गरिन्छ ।