जनप्रतिनीधिको तलव सुविधा बढ्यो

69
views

पोखरा । गण्डकी प्रदेश सरकारको मन्त्रीपरिषद् बैठकले स्थानीय तहका कार्यपालिका सदस्यले वडाध्यक्ष सरह सुविधा पाउने निर्णय गरेको छ । कार्यपालिका सदस्य र वडाध्यक्षको समान हैसियत भएकोले पारिश्रमिक र सुविधा पनि समान बनाईएको प्रदेश सरकारले जनाएको छ ।

स्थानीय तहका पदाधिकारी र सदस्यहरुको पारिश्रमिक तथा सेवा सुविधा सम्बन्धि ऐनमा गाउँपालिकाका वडाध्यक्षहरुलाई १८ हजार, नगरपालिकाका वडाध्यक्षलाई २० हजार र महागनरका वडाध्यक्षलाई २५ हजार तोकिएको छ ।

आगामी आर्थिक बर्षदेखि गाउँपालिकाका वडासदस्यहरुलाई ६ हजारबाट बढाएर ९ हजार तलव पु¥याईएको छ भने नगरपालिकाका वडा सदस्यको तलव १० हजार र महानगरका वडासदस्यको तलव १२ हजार ५ सय रुपैयाँ पुगेको छ । जिल्ला समन्वय समितिका सदस्यहरुको पनि ११ हजारबाट बढाएर १५ हजार रुपैयाँ तलव पु¥याईएको छ ।

उता, प्रदेशसभाका सांसदहरुलाई नायव सुब्बा सरहको स्वकीय सचिव राख्न पाउने गरी सरकारले बाटो खोलिदिएको छ । साउनदेखि नै उनीहरुले पनि स्वकीय सचिव राख्न पाउने छन् । प्रदेश सांसद सहित मुख्यमन्त्री, मन्त्री, सभामुख र उपसभामुखले पनि थप सुविधा पाउने भएका हुन् । गण्डकी प्रदेशमा हाल ५९ सांसद छन् ।

सबै सांसदलाई स्वकीय सचिव थप्दा प्रदेशमा एकैबर्ष २ करोड ३ लाख रुपैयाँ आर्थिक भार थपिने छ । आगामी बर्षदेखि लागू हुने गरी नायव सुब्बाको तलव २८ हजार २ सय पु¥याईएको छ । यसअघि, मुख्यमन्त्रीलाई राजपत्रांकित द्धितिय स्तर र शाखा अधिकृत स्तरको कर्मचारी ब्यवस्था गरिएको थियो भने दुईजना कार्यालय सहयोगीको सुविधा थियो ।

मन्त्रीका लागि अधिकृत स्तरको १ जना स्वकीय सचिव र १ जना कार्यालय सहयोगी तथा सभामुख, उपसभामुख र विपक्षी दलको नेताले १ जना राजपत्रांकित तृतिय स्तरको स्वकीय सचिव र एकजना कार्यालय सहयोगी पाउँथे ।

केही समयअघि राजधानीमा घर भएका सांसदलाई पनि आवास मर्मत गर्न ७ हजार ५ सय रुपैयाँ दिईएको थियो भने बैठक भत्ता ७ सय ५० बाट बढाएर १ हजार रुपैयाँ पु¥याईएको छ । गण्डकीका सांसदले ४५ हजार रुपैयाँ मासिक पारिश्रमिक पाउँछन् । प्रमुख सचेतकलाई ४९ हजार पारिश्रमिक दिईने छ भने सचेतकले यसअघिको ४७ हजार तलव छ