वैदेशिक रोजगारीमा जाने ३८.६ प्रतिशतले घटे

809
views

काठमाडौं । वैदेशिक रोजगारीमा जाने कामदारको संख्या ह्वात्तै घटेको छ । आर्थिक वर्ष २०७४(७५ को पहिलो १० महिनाको तुलनामा चालु आवको सोही अवधि (साउनदेखि वैशाख) सम्म वैदेशिक रोजगारीमा जाने कामदारको संख्या ३८ दशमलव ६ प्रतिशतले घटेको हो । दक्षिण कोरिया र मलेसिया जाने कामदार सबैभन्दा धेरै घटेका छन् ।

मलेसिया जाने कामदारको संख्या गत वर्षको तुलनामा ९४.६ प्रतिशत घटेको छ । चालु आवको पहिलो १० महिनामा पाँच हजार तीन सय ५३ जना मात्र मलेसिया गएका छन् । नेपालीको प्रमुख श्रम गन्तव्य मलेसियामा गत वर्ष ९९ हजार दुई सय ३६ कामदार रोजगारीका लागि गएका थिए । मलेसियासँग श्रम सम्झौता गरी व्यवस्थितरूपमा कामदार पठाउने भने पनि भिसा प्रोसेसिङ तथा स्वास्थ्य जाँच गर्ने कम्पनीको निक्र्यौल हुन नसक्दा १३ महिनादेखि कामदारले मलेसियाका लागि प्रक्रिया अघि बढाउन पाएका छैनन् । नवीकरण भएका र पहिले नै भिसा प्राप्त गरिसकेका मात्र मलेसिया रोजगारीमा गएका हुन् ।

दक्षिण कोरिया जाने कामदारको संख्या भने चालु आवको अन्तिम महिनामा सुधार भएको ईपीएस कोरिया शाखाले जनाएको छ । कोरिया जाने कामदारको संख्यामा गत वर्षभन्दा सुधार भएको छ । तर, मलेसियाको रोजगारी भने अनिश्चिततामै चालु आव गुज्रेको छ । चालु आवमा नेपालीको प्रमुख रोजगारी गन्तव्यमा कतार, संयुक्त अरब इमिरेट्स (यूएई) तथा साउदी अरब रहेका छन् । आजको अन्नपूर्ण पोष्टबाट