यसकारण हुन्छ ४५ बर्ष काटेपछि यौन चाहानामा कमी

1006
views

विर्य खेर फाल्नु हुँदैन भन्ने पूर्वीय समाजको मान्यता भएकाले धेरै शक्ति खेर जान्छ भन्ने सोच छ, तर त्यसमा सत्यता छैन । वीर्यमा प्रजनन क्षमताका लागि आवश्यक शुक्रकीट हुने भएकाले नै यसले बढी नै महत्व पाएको छ । सांकेतिक रूपमा हेर्दा जन्मको सुरुवात हुने बीजका रूपमा कार्य गर्ने भएकाले यसले पाएको महत्व जायज नै लाग्छ । यो शक्ति आफैंमा ठूलो तथा महत्त्वपूर्ण छ ।

पोषणका दृष्टिले हेरिने शक्तिको कुरा गर्दा एक सामान्य व्यक्तिलाई १ हजार ८ सयदेखि २ हजार २ सय क्यालोरी शक्ति चाहिन्छ र एकपल्टको वीर्य स्खलनमा यस्तै १५ क्यालोरीजति हुन्छ । यौनसम्पर्क गर्दा वा त्यस अघिपछिका शारीरिक क्रियाकलापदेखि लिङ्ग उत्तेजना, रस निस्कने, वीर्य स्खलनजस्ता कतिपय क्रिया–प्रक्रियामा पनि शक्ति (क्यालोरी) खर्च हुन्छ भन्ने कुरा बिर्सनु हुँदैन, तर यौनसम्पर्कभन्दा हस्तमैथुनमा कम ऊर्जा खर्च हुन्छ । त्यसैले हस्तमैथुनलाई दुब्लोपनको दोष दिनु जायज छैन । बरु तपाईंले पोषण र व्यायाममा ध्यान दिनुहोला ।

जब ४५ बर्ष उमेर नाघ्न थाल्छ त्यसपछि भने यौन चाहाना कम हुँदै जान्छ । यसको कारण हो युवा अवस्थाको जस्तै निन्द्रामा कमी, सामान्य काममा थकान, पारिवारीक बोझ, खानपानजस्ता कुराहरुले यौन चाहानामा कमी आउने गर्दछ ।