नेचर हिरो सिंहद्धारा ह्यप्सिलो हुचिलको उद्धार

244
views

 

सुर्खेत  ।   वन्यजन्तु तथा चरासंरक्षणकर्मी नेचर हिरो गोविन्द सिंहले ह्यप्सिलो हुचिलको उद्धार गरेका छन् । बारेकोट गाउँपालिका -९ को पाखोमा  ढुङ्गा हानेर पखेटा भाचिएर घाइते भएकोलाई कुकुरले झम्टिरहेको अवस्थामा उद्धार गरेको बताए  ।

पछिल्लो समय जाजरकोटमा दिनहुँ वन्यजन्तु असुरक्षित र संरक्षणमा कसैको चासो नगएको उनले बताए । ह्यप्सिलो हुचिलको उद्धार गरेर बाहिरी प्राथमिक उपचार गरेपनि पलाष्टर र आहारा व्यवस्थापन गर्न समस्या भएको बताए ।

यस अघि ६ वटाको केही दिन राखेर उपचार गरेर छोडेको उहाँको भनाई छ । कही कतै सहयोग गर्न सक्ने भए सम्पर्क गर्न उहाँले अनुरोध गरेका छन् । 

उनका अनुसार यो भन्दा अगाडि साना ३ ठुलो ३ जम्मा ६ वटा घाईते अबस्थामा भेटिएको  २ दिन देखि १ हप्ता सम्म राखेर प्राकृतिक बासस्थान छोडिएको थियो । यहि  साउन १९ गते बारेकोट गाउँ पालिका (९ को पाखोमा कुकुर २ ले झम्टेको देखेर ग्द्धि होकि भनेर जाँदा ह्याप्सिलो हुचिल भएकोले उद्धार गरि बारेकोट गाउँपालिका पशुसेवा केन्द्र लिम्सा बारेकोटमा प्रथामिक उपचार गरेर राखिएको बताए । 

पखेटा पुर्ण भाचिसकेकोले उपकरण साधनको अभावमा पलास्टर गर्न कठिनाइ भएको छ । आहारा व्यवस्थापन गर्न पनि समस्या देखिएको छ ।  यस्ले बोइलरको मासु ४र५ टुक्रा खाएपनि खास यस्को आहारा भने मुसा छेपारो माछा,भ्यागुता रहेको उनले बताए ।