यस्तो रोबोटको आविस्कार जुन मस्तिष्कसम्म पुग्छ

840
views

पौष, ११ गते । वैज्ञानिकहरुले एक नयाँ प्रकारको रोबोट आविष्कार गरेका छन् जुन घर्षदै मस्तिष्कको नशा नशामा प्रवेश गर्न सक्छ । यसको नाम स्नेक रोबोट हो । यो रोबोट धागो वा गँड्यौंला जस्तो आकारको देखिन्छ र मस्तिष्क भित्रका रक्त नलीहरूमा घर्षण गर्नको लागि डिजाइन गरिएको हो । रोबोट चुम्बकीय रूपमा नियन्त्रण गरिएको छ र यो साँघुरो, घुमाउने मार्गहरू, जस्तै मस्तिष्कको जटिलनशामार्फत चिप्लिनकोे लागि बनाईएको हो।

यस रोबोट थ्रेडको उद्देश्य एक उपकरणको सिर्जना गर्नु हो । डाक्टरहरूले ब्लटजेस र घावहरू, एन्यूरिज्म र स्ट्रोकमा भएका बिरामीहरूको क्लट कम गर्ने मदत गर्ने छ । गँड्यौला धागो जस्तो आकार मेकानिकल सिभिल र वातावरणीय इञ्जिनियरका मदतले बनाउन सफल भएका छन् ।

“स्ट्रोक मृत्युको पाँच नम्बर र संयुक्त राज्य अमेरिकामा अशक्तताको प्रमुख कारण हो। यदि तीव्र स्ट्रोकको उपचार ९० मिनेट वा सोभन्दा भित्रमा गर्न सकिन्छ भने बिरामीको बाँच्नको दरमा उल्लेखनीय वृद्धि हुन सक्छ, ” । “यसले रक्तनली अवरोधलाई उल्टाउन डिजाइन गरिएको हो र सम्भावित रुपमा दिमागको स्थायी क्षतिबाट बच्न मद्दत गर्ने छ । यसको चुम्बकीय गुणहरू प्रदान गर्न कणको साथ जडान गरिएको हो ।